Küresel İhbar Seçenekleri

 

Muhbirlik Hizmeti yılın 365 günü günde 24 saat açıktır. Şüphelendiğiniz suistimalleri, dilerseniz isminizi gizli tutarak, aşağıdaki yollardan biriyle ihbar edebilirsiniz.

 

Yerel dilinizde telefonla ihbarda

bulunmak için - buraya tıklayın

 

Yerel dilinizde online olarak veya web formuyla kaygınızı iletmek için - buraya tıklayın

Amcor Muhbirlik Hizmetine Hoşgeldiniz

Amcor olarak etik uygulamalar ve dürüst ilişkilere bağlılığımız, iş arkadaşlarımız, müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve diğer paydaşlarımızın bizimle çalışmak istemesinde önemli bir nedendir.

 

Temel Değerlerimiz, Amcor iş arkadaşları olarak nasıl davrandığımızı belirlemektedir. Temel Değerlerimiz müşterilerimiz ve diğer paydaşlarımızın bizden beklediği niteliklerin ana hatlarını çizmekte, Davranış İlkelerimiz ise hepimizden beklenen davranış standartlarını belirlemektedir.

 

Doğru şeyi yapmak, gurur kaynağımızdır.

 

Muhbirlik Hizmeti

Amcor Muhbirlik Hizmeti, tüm iş arkadaşlarımız, müşterilerimiz, yüklenicilerimiz, ana tedarikçilerimiz ve diğer üçüncü tarafların hizmetindedir. Hizmeti kullanarak kaygılarınızı veya aşağıdaki niteliklerden birini taşıyan gördüğünüz veya şüphelendiğiniz tüm hususları ihbar edebilirsiniz:

• Dolandırıcılık (hırsızlık veya muhasebe usulsüzlükleri)

• Rüşvet/yolsuzluk

• Etik/yasa dışı davranış

• Çıkar çatışması

• Güvenlik veya çevre politikaları veya düzenlemelerinin ihlali

 

Bazı durumlarda, yerel kanunlardaki farklılıklar nedeniyle, isminizi gizli tutma hakkınız veya iletebileceğiniz kaygı türleri üzerinde kısıtlamalar uygulanabilir. Telefonla veya online olarak kaygınızı ilettiğinizde, uygulanabilecek kısıtlamalar size bildirilecektir. Doğası gereği ihbarda bulunamadığınız durumlarda, sizin gizliliğinizi her zaman koruyacak olan bir Muhbirlik Komitesi üyesiyle (Grup Genel Danışmanı, İK Başkan Yardımcısı veya Grup İç Denetim Başkan Yardımcısı) irtibata geçmelisiniz.

 

Amcor’un Muhbirlik Hizmeti, “NAVEX Global” adı verilen bağımsız bir üçüncü tarafça sağlanmaktadır. NAVEX Global, birçok çok uluslu şirkete hizmet veren lider bir Muhbirlik Hizmetleri sağlayıcısıdır.

 

Amcor, hizmetin amacını anlatan ve kaygılarını iletmeleri halinde iş arkadaşlarının nasıl destekleneceğini ayrıntılı olarak açıklayan bir Muhbirlik Politikası uygulamaktadır.

 

Kaygı İhbarı

Kaygı ihbar süreci:

• Kaygınızı (iki kanaldan biriyle) ilettiğinizde, isminizi gizli tutabilmeniz konusunda bilgilendirilirsiniz.

• Sağladığınız bilgiler, Group Hukuk, İK ve İç Denetim departmanlarının kıdemli temsilcilerinden oluşan Muhbirlik Komitesine gönderilir.

• Muhbirlik Komitesi, uygun müdahaleyi belirler ve çoğu zaman da konuyu soruşturması için ilgili İş Grubuna yönlendirir.

• Tüm vakalar Amcor Yönetim Kurulu’na bildirilmektedir.

• İhbarlar hızlıca ve gizlice sonuçlandırılır.

 

Soru ve Yanıtlar:

S.  İsmimi gizli tutarak kaygımı ilettiğimde, kimliğim tespit edilebilir mi?

Y.  Hayır. Amcor Muhbirlik Hizmeti, Amcor’un erişemediği sistemlerde bağımsız bir üçüncü taraf sağlayıcı tarafından barındırılmaktadır. Amcor, hizmete ihbarda bulunurken kullanılan telefon numaraları, e-postalar veya ilişkili IP adreslerini hiçbir şekilde tespit edemez.

 

S. “Doğrulama numaramı” veya parolamı kaybedersem ne olur?

Y.  “Doğrulama numarası”, iletilen her kaygı için oluşturulan bir eşsiz tanılayıcıdır. Numaranız veya parolanızı kaybetmeniz halinde, güvenlik nedeniyle yenisi verilememektedir. Yeni bir vaka oluşturmalı ve kaygınızın ayrıntılarını tekrar iletmelisiniz.

 

 

Telefonla ihbar

Online ihbar

Powered by NAVEX Global | © 2017 NAVEX Global All rights reserved.